U Kiseljaku održan naučni skup „Multireligijska Bosna, poruke Ahdname i savremeni kontekst“ u sklopu manifestacije „Poruke Ahdname“

U Četvrtak, 25. Maja 2017. godine u Vakufsko – administrativnom centru u Kiseljaku je održan naučni skup „Multireligijska Bosna, poruke Ahdname i savremeni kontekst“, koji je centralni događaj ovogodišnje manifestacije „Poruke Ahdname“.

Organizatori ove manifestacije su Muftijstvo sarajevsko, Medžlis islamske zajednice Kiseljak i Institut za Islamsku tradiciju Bošnjaka, a partneri u organizaciji su institut Yunus Emre iz Fojnice i udruženje „Fatih“ Milodraž – Kiseljak.


Na samome početku, prisutne je poselamio i pozdravio ispred Muftijstva sarajevskog, dr. Abdulgafar Velić, pomoćnik Sarajevskog muftije, a zatim Kenan ef. Bajrić, ispred Medžlisa islamske zajednice Kiseljak, te dr. Dževada Šuško, ispred Instituta za Islamsku tradiciju Bošnjaka.


Ovaj naučni skup je okupio vrsne predavače i historičare. Podijeljen je u dvije sesije. Moderator prve sesije je bila dr. Dževada Šuško.

U prvoj sesiji se sa svojim izlaganjem obratio dr. Enver Imamović, bosansko – hercegovački arheolog i historičar. Tema njegovog izlaganja je bila „Sultan Mehmed el-Fatih na Milodražju“.

Nakon njega se obratio dr. Sedad Bešlija, naučni saradnik za stariju historiju (osmanski period) na Institutu za historiju UNSA. Govorio je na temu „Ahdnama u svjetlu odnosa prema drugom i drugačijem u bosanskom kontekstu 15. stoljeća“.


Zatim je uslijedilo obraćanje fra Mire Relote i fra Janka Ljubosa na temu: „Muzejska zbirka Samostana Duha svetoga u Fojnici“.

Slijedeće je obraćanje dr. Yildrim Aganoglu na temu: „Poruke Ahdname“.


Nakon diskusije i pauze, uslijedila je druga sesija, čiji je moderator bio dr. Abdulgafar Velić. Na početku druge sesije obratio se dr. Ivo Komšić, na temu „Multireligijska tradicija Bosne i Hercegovine“.

Dr. Dževada Šuško je govorila na temu „Sloboda vjere u Bosni i Hercegovini“, a nakon toga Mevludin Rahmanović na temu „Izgradnja suživota u Bosni i Hercegovini“.


Nakon toga su uslijedila zaključna razmatranja i zatvaranje skupa, te odlazak na lokalitet Milodražja i zatvaranja Likovne kolonije.

Naučnom skupu je prisustvovao veliki broj ljudi iz vjerskog, kulturnog i političkog života.

Sponzori ovoga skupa su BH Telecom, BH Pošta, premijer SBK g-din Tahir Lendo, te Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, na ćelu sa g-din Edinom Ramićem.